Estetik ve Rekonstrüktif Meme Cerrahisi

Augmentasyon mammoplasti olarak bilinen göğüs büyütme ameliyatı kadın göğüsünü boyut ve şekil olarak büyütmek için uygulanan bir cerrahi girişimdir. Bu ameliyat aşağıdaki durumlarda uygulanabilir.

  • Göğüslerini küçük bulan kadınlarda kişisel nedenlerden dolayı,
  • Hamilelik sonrası küçülen göğüs boyutunu düzeltmek için,
  • Farklı boyutlardaki göğüslerin simetrisini sağlamak için,
  • Meme kanseri cerrahisinden sonra meme rekonstrüksiyonu amacıyla.

Estetik cerrahlar göğüsün arkasına yerleştirdikleri meme protezleri ile kadınların göğüs çevresi ölçümlerini bir veya birkaç sütyen ölçüsü şeklinde arttırabilirler.

Büyük ve sarkık göğüslere sahip kadınlar, bu ağır dokular nedeniyle oluşan sırt ve boyun ağrıları, deri tahrişleri, kemiklerde aşınma ve solunum problemleri ile karşılaşabilirler. Ayrıca sütyen askıları omuzlarda bu ağırlıktan kaynaklanan çentikler oluşturmaktadır. Göğüs küçültme ameliyatı tıpta redüksiyon mammoplastisi olarak adlandırılır. Bu prosedür, fazlalık olan yağ, deri ve meme dokularının çıkarılarak göğüse daha küçük, hafif ve dolgun bir görünüm kazandırılması işlemidir. Aynı zamanda bu ameliyatta meme başı çevresindeki koyu alan olan aerolada da küçültme sağlanır. Memede küçülme ile birlikte dikleştirme de sağlanır.

Hamilelik, emzirme ve yer çekimi kuvvetinin etkisi ile yıllar geçtikçe her kadının göğüs dokularında sarkmaların görülmesi kaçınılmazdır. Bununla birlikte yaşlanma ile beraber deri elastikiyetinin de kaybolması, göğüslerin görünüm ve yapılarının sarkık bir hal almasına katkıda bulunmaktadır. Göğüs dikleştirme veya mastopeksi olarak bilinen ameliyat ile sarkık olan göğüsler tekrar şekillendirilip dikleştirme sağlanmaktadır. Tabiki yapılan bu ameliyat yer çekimi etkilerini yok etmemektedir. Bu nedenle göğüs dikleştirme uygulanan memeler kişiden kişiye göre değişen sürelerle tekrar sarkma eğilimindedirler. Göğüs dikleştirme aynı zamanda meme başı çevresindeki koyu alan olan aerola’yı da küçültmekte, ve daha estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Eğer sizin meme dokunuz küçükse, veya hamilelik gibi bir nedenden dolayı boyutlarında küçülme yaşandı ise bu ameliyatta meme protezi de yerleştirilmesi ile de dikleştirmenin yanısıra meme boyutlarında arzu ettiğiniz ölçülere de kavuşmanız mümkün olabilecektir.