Özefagus Ve Mide Hastalıkları - Kolan British Hospital

Özefagus ve Mide Hastalıkları

Özefagus (yemek borusu) ve mide hastalıkları önemli bir hasta grubunu etkisi altına alan hastalık grubunu oluşturmaktadır. Kötü ve dengesiz beslenme (fast-food tarzı beslenme), modern çağın hastalıklarından baskı veya stres ile midede yerleşim gösteren bazı bakteriler (H.pilori) yemek borusu ve mide hastalıklarının görülme sıklığının artmasında önemli etkenler olmuşlardır.

Yemek borusu ve mideyi gözle doğrudan gözlememize olanak sağlayan endoskopi yöntemi; özefagus ve mide hastalıklarının sadece tanısında yardımcı olmayıp mide içi polip ve kanama gibi bazı hastalıkların tedavisinde de başarıyla kullanılmaktadır.

Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçarak yemek borusunda zedelenmelere, kanamalara ve tedavi edilmemiş ileri evredeki hastalarda yemek borusu alt kısımlarında darlık ve kanser gelişimine de sebebiyet verebilen reflü hastalığı önemli bir sağlık sorunu halini almıştır. Reflü hastalığının erken tanısı ile gerek medikal gerekse de cerrahi tedavisi, bu hastalığa ait gelişebilecek komplikasyonları önleme açısından önem arz etmektedir. 

Reflü hastalığının tedavisinde başarıyla uygulanabilen laparoskopik cerrahi yöntem ile hastalar ameliyat sonrası dönemde daha az ağrılı ve daha kısa süre hastanede kalarak reflü hastalığından kurtulma olanağına kavuşmuşlardır. Merkezimizde de reflü hastalığının laparoskopik cerrahi yöntem ile tedavisi başarıyla gerçekleştirilebilmektedir.