Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji - Kolan British Hospital

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Kolan British Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümünde, mikroorganizmalar tarafından  vücutta hastalığa neden olan virüs, bakteri, mantar veya parazitler tespit edilerek ilgili tanı ve tedavi yöntemlerin uygulaması yapılmaktadır.

Enfeksiyon Hastalıkları, tüm dünya ülkelerinde tıp teknolojisindeki gelişmelere rağmen sık görülen ve ölümlere yol açabilen hastalık grubudur.

Kolan British Hospital Enfeksiyon Hastalıkları bölümünde; gripten menenjite, idrar yolu enfeksiyonlarından hepatitlere, ishaller, besin zehirlenmeleri ve parazit hastalıklarına, sistematik mantar enfeksiyonları, menenjit gibi bulaşıcı hastalıkların ayakta ve yatarak tanı ve takibi yapılmaktadır. Ayrıca yüksek ateşle seyreden hastalıkların değerlendirilmesi ilgili birimlere yönlendirilmesi sağlanmaktadır.

Bazı hastalıkların tanısı için gerekli laboratuvar teknikleri ve moleküler yöntemler hastane laboratuvarlarında yapılmaktadır. Hastanede seyahat hastalıkları, erişkin aşılaması, bulaşıcı hastalıklara karşı aşılama ve diğer korunma yöntemleri konusunda hizmet vermektedir.

Kolan British Hospital Enfeksiyon hastalıkları uzmanı, özellikle yoğun bakım ünitelerinde çok dirençli mikroorganizmaların sebep olduğu hastane enfeksiyonlarının görülmemesi için gerek hastane alt yapısı gerekse çalışma prensipleri olarak tüm önlemler alınmıştır.

Bu amaçla kurulan enfeksiyon kontrol komitesi; uygunsuz antibiyotik kullanılmasını engelleme, enfeksiyon kontrolü için hastane çalışanlarını devamlı eğitme, hastanenin tüm birimlerinin uygun ve etkin biçimde temizliği en güncel yöntemlerle yapılması sağlanmaktadır.

Mikrobiyoloji Laboratuvarı

Mikrobiyoloji laboratuarında enfeksiyon etkeni olan mikroorganizmalar, kültür yöntemleri ile, serolojik testlerle veya direkt incelemelerle ortaya çıkarılmaktadır.

Hastanemizin mikrobiyoloji laboratuvarı, son teknolojik bakteri identifikasyon ve antibiyogram yöntemleriyle çalışmakta, her türlü bakteri içn aerob ve anaerob identifikasyon yapabilecek şekilde çalışmaktadır. Fungal ve paraziter enfeksiyonların etkenlerine yönelik  kültür ve direkt tanı yöntemleriyle, virüsler için ileri antijenik tanı yöntemleri, aktif ve rutin olarak kullanılmaktadır.

Paylaş
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email