Tiroid Hastalıkları - Kolan British Hospital

Tiroid Hastalıkları

Gırtlağın ön ve arka bölünüde simetrik iki parca halinde bulunan, kana t3 ve t4 hormonlari salgilayarak vucut salgilarini kontrol eden bezlerdir.

Metabolizma dengesinde çok önemli bir rol oynar. Salgıladığı hormonlarla bedenimizdeki tüm biyokimyasal işlemlerin düzenliliğini ve devamlılığını sağlar.

Asıl sorun, tiroit bezinin çok (hipertiroidizm) ya da az çalışmasından (hipotiroidizm) kaynaklanır,

Hipertiroidi belirtileri ellerde titreme, sinirlilik, huzursuzluk ,sıcağa dayanıksızlık, çarpıntı, kas zayıflığı ve çabuk yorulma artmış barsak hareketleri ve bazen ishal, diyet yapmaksızın kilo kaybetme,saç dökülmesi deride incelme ve tırnakta kırılmadır. Özellikle yaşlı hastalarda, standart tedaviye dirençli kalp yetmezligine neden olabilir.

Hipotiroidi ise  genelde halsizlik, yorgunluk, depresyon, dilde buyume, kuruma ile prezente olur. Genelde kilo alma hastalarda en buyuk orunlardan birisidir, Kadinlarda da adet duzensizlikleri ileriye yonelik sorun teskil eder. Bunun yaninda tansiyon artisi ortaya cikabilir, Hareketlerde yavaslama ve kabalasmaya algıda azalmaya neden olur. Bağırsak düzensizlikleri ve sıklıkla kabızlığa yol açar.