Kapak Düşüklüğü

Bebeklerde ve genç yaştaki kişilerde genetik olarak kapak düşüklüğü görülebilir. Erken yaşlarda oluşan kapak düşüklüğü göz bebeğini kapatarak görmeyi engellerse göz tembelliğine yol açabilir. İleri yaşlarda oluşan kapak düşüklüğü göz kapağını kaldıran kasın bağlarındaki gevşeme neticesi oluşur. Kişiye yorgun ve uykulu görüntü verir. Tedavisi genel olarak cerrahidir.

Göz kapağı düşüklüğü tedavisinde, göz kapağını kaldıran kasın çalışıp çalışmamasına göre tedavi yöntemi belirlenir.

Eğer göz kapağını kaldıran kas çalışıyorsa hastalarda göz kapağını kaldıran kası kısaltarak göz kapağı kaldırılabilir. Bu cerrahide üst kapak çizgisinden göz kapağını kaldıran kasa ulaşılır ve hastanın kapak düşüklüğü miktarına göre bu kas kısaltılırak kapak yükseltilir. Bölgesel anestezi ile hastanın kapak düzeyi daha iyi ayarlanabileceği için çok daha başarılı sonuçlar alınabilmektedir.
Az miktarda kapak düşüklüğü olan gözlerde ise cerrahi kapak içinden de yapılabilir.

Göz kapağını kaldıran kas çalışmıyorsa o zaman kasa müdahale etmek işe yaramaz. Bu durumda göz kapağı silikon veya hastanın kendi tendonu ile kaşa asılır.

Amaçlanan daha sağlıklı ve dinç bir görünüm elde etmektir.

Ameliyat her bir göz kapağı için ortalama 30 dakika sürer. Genellikle göz kapalı tutulmaz. Hastanede yatmaya gerek yoktur. Hasta isterse ameliyat sonrası 2. gün çalışabilir. Fakat üst kapaklarda bir süre morluk ve şişlik olacağı unutulmamalıdır.