Osteroporoz Tanı ve Tedavisi

Osteoporoz nedir?

Kemik; büyüyen, yaşayan ve kendini sürekli yenileme özelliğine sahip bir dokudur. Hayat boyunca belirli dönemlerde vücut eskimiş kemik dokusunu yol ederken yerine yeni kemik dokusu üretir. 30 yaşına kadar kemikler sürekli kendini yeniler. Bu yaş döneminde yapım ve yıkım dönemi dengede kalır. İlerleyen yıllarda kemiğin yıkım işlemi ağır basmaya başlar ve kemik mineral yoğunluğu azalır. Kemik kütlesinde azalma ve kemik yapısında zayıflaması ile birlikte kemik kırılganlığında ve kırık olasılığında artış gözlenir. Kemik kitlesindeki azalma yaklaşık %25’ten fazla ise bir iskelet hastalığı olan osteoporoz söz konusudur. Osteoporoz hastalığında kemik dokusundaki gözenekler büyüyerek süngerimsi bir hal alır ve kemik direnci azalır.

 

Osteoporoz belirtileri nelerdir?

Sinsi bir hastalık olan osteoporoz kırık oluşana kadar bir belirti göstermeyebilir. Kemik erimesi olarak da adlandırılan osteoporozda en sık rastlanılan şikâyet sırt ağrısıdır. Sırt omurlarında meydana gelen küçük kemik kırılmalarından dolayı oluşan sırt ağrısına bu kırık sayılarının artışına bağlı olarak omurlarda oluşan çökme eşlik eder. Osteoporoz hastalığında sırta kamburluk oluşur ve boyda kısalma gerçekleşir. Sırtta meydana gelen kamburluk göğüs ve karın boşluğunda daralmalara neden olarak karnın öne doğru çıkmasına yol açar. Ağır fiziksel aktivitelerde nefes darlığı oluşması da osteoporoz belirtileri arasında yer alır. Osteoporoz hastalığında ön kol ve kalça kemiklerinde de kırık görülme sıklığı yüksektir. Hareketsiz bir yaşama sahip olan, erken menopoza giren, ailesinde osteoporoz öyküsü olan, zayıf ve açık renkli insanlarda osteoporoz riski daha yüksektir. Buna ek olarak düşük kalsiyumlu beslenme programına sahip olanlar, sigara, alkol ve kafein tüketenler ile tiroid ve kortizon hormonları alanlarda osteoporoz gelişimi daha hızlıdır.

Kemik erimesine ne iyi gelir?

Kemik erimesi hastalığının tanısı için kemik mineral yoğunluğuna bakılır. Kısa süreli ve ağrısız b,r ölçüm olan kemik dansimetresi sonucuna göre osteoporoz tanısı konulur. Kemik erimesi tedavisi için en etkin yöntem hastanın bilinçlendirilmesidir. Hastalığın ağrılı döneminde ağrı kesiciler kullanılabilir ve yatak istirahatı önerilir. Kemik yıkımını azaltan ve kemik yapımını arttıran kalsiyum ve d vitamini içerikli kemik erimesi ilaçları hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Duruş eğitimi, kas ve kemik geliştirici egzersizler yapılması kemik erimesine iyi gelir. Hafif ve orta tempolu yürüyüşler, ağırlık çalışmaları, merdiven çıkma, tenis ve aerobik egzersizler önerilir. Duruş bozukluğunu önlemek amacıyla hastalar korse kullanmaya yönlendirilebilir.

Paylaş
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email