Saç Hastalıkları - Kolan British Hospital

Saç Hastalıkları

Saç, kafa derisindeki keratin uzantılara denir. Saçın anagen (uzama), telogen (dinlenme) ve katagen (dökülme) evreleri bulunmaktadır. Anagen evresinde dökülmeye anagen effluvium; telogen evrede dökülmeye telogen effluvium denir. Anagen effluvium genellikle kanser ilaçlarına bağlı ve ateşli hastalıklardan sonra görülür. Telogen effluvium ise tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, demir, B12, folik asit, çinko eksikliği gibi durumlarda görülür. Herhangi bir elementin eksikliği durumunda bu element ilaç olarak verildiğinde saç dökülmesi durur. En güç tedavi tiroid hastalıklarına bağlı saç dökülmesindedir.  Tiroid hastalığının tedavisi sırasında kullanılan ilaçlar da dökülmeye neden olurlar. Günde 100 tel saç dökülmesi doğaldır, ancak bunun üstündeki dökülmeler patolojik sayılır. Anagen ve telogen effluviumda açılma olmaz ancak seyrekleşme yaygındır.

Saç dökülmesi ile birlikte kel alanlar görülmesi alopesi areatada ve androjenik alopeside olur. Alopesi areatada saçlı deride veya sakal bölgesinde yuvarlak kel alanlar görülür. Hatta ilerlemiş şeklinde tüm vücut kılları, kaş, kirpik dökülebilir. Otoimmün bir hastalıktır. İmmün sistem yalnışlıkla kendi kıllarına karşı savaş açmakta ve yıkım yapmaktadır. Otoimmün diyabet ve tiroid hastalıkları ile beraber görülebilir. Alerjik bünyeli kişilerde ve ensesinde şarap lekesi şeklinde damar beni bulunanlarda hastalık çok agressif seyreder ve tedaviye dirençlidir. Bunlar dışında kortizon tedavisine yanıt iyidir.

Androjenik alopesi erkek tipi kellik olarak ta isimlendirilen genetik bir hastalıktır. Erkek tipi dememize rağmen nadiren kadınlarda da görülür. Ailesinde androjenik alopesi olanlarda daha sık görülür. Alın saç çizgisinin özellikle şakaklardan geriye doğru çekilmesi ile başlar. Daha sonra tepe bölgesindeki saç telleri ayva tüyüne dönüşür ve nihayet tepe bölgesi tamamen kel kalır. Kel alanda kıl dipleri herzaman belirgindir, bu nedenle tedavilere cevap verir ve asla geri dönüşsüz bir saç kaybı değildir. Ensedeki kıllar hiçbir zaman dökülmezler. Bu bölgeden tepe bölgesine saç nakli yapılabilir. Merkezimizde bu nakil FUE yöntemiyle yapılmaktadır. Kolay, ucuz ve zahmetsiz bir teknikle yapılan ameliyattan sonra ek tedavilerden PRP (trombositten zengin plazma) ve mezoterapi uygulamaktayız.