Gece Yeme Sendromu

Gece yeme sendromu yeme bozuklukları arasında en sık görülenidir. Bu durumun aşırıya kaçması yeme bozuklukları adı altında Anoreksiya Nervoza, Bulimia Nervoza gibi ciddi yeme davranışı bozukluklarıyla aynı grupta yer almaktadır.

Gece yeme sendromu davranışı bozukluğunda; sabah iştahsızlığı, akşam hiperfajisi yani günlük kalorinin en azından %50’sinin akşam yemeğinden sonra atıştırmalar ile alınması ve uyku problemleri söz konusudur. Kahvaltı iştahsızlık nedeniyle kalkıldıktan saatler sonra yapılabilir. Bu kişiler haftada en az 3 gece boyunca gecede 1 kez uyanıp yemek yerler. Sık sık gerçekleşen bu uyanmalarda yüksek kalorili besinler, özellikle yüksek karbonhidratlı, tatlı yiyecekler alınır. Hastalığın olağan dışı bir depresyon yapısı içermesi de mümkündür, depresyon sabah minimalken, akşam ve gece artan şekildedir. Kişiler farkında oldukları veya olmadıkları bir stres altındadırlar, zaten yedikleri besinlerin kendilerini daha iyi hissettiren karbonhidratlar olduğu düşünülürse bu durum bir çeşit kendini tedavi etme yöntemi olabilir. Bir de üstüne kişinin gece durduramadığı bu tip yeme şeklinden dolayı duyduğu suçluluk ve utanç da eklenince durum ciddi bir psikolojik boyuta atlayabilir. İlginç olan, bu grup kişilerde yemek ve diyetle ilgili endişeler bulunmamasıdır ki bu yeme bozukluğuna sahip kişilerin büyük bir kısmı da zaten obezdir.

Gece yeme sendromu problemi olanlar için hastanemizde yeme bozuklukları ile ilgili öncelikli bir psikolog görüşmesi daha sonra günlük kalori tüketiminizi düzenlemek için diyetisyen yardımı sağlanmaktadır.