Doğum Sonrası Zayıflama Tedavisi - Kolan British Hospital

Doğum Sonrası Zayıflama Tedavisi

Doğum sonrası kilo verme hızı ve süresi gebelik süresince alınan kiloyla ilgilidir. Gebelik döneminde fazla kilo almamış bir anne, süt verme döneminde aşın zayıflayabilir ve yeterli sütü olmayabilir. Gebelik dönemini 9-12 kg alarak tamamlamış bir anne ise, ilk 6 ayın sonunda en geç 1 yılda dengeli beslenme ve etkin süt verme sonunda eski kilosuna kavuşabilir. Ancak gebelik döneminde 18-30’kg gibi aşırı kilo almış annelerin eski kilolarına dönmeleri daha uzun zaman alacaktır. Emzirme döneminde kilo vermenin en önemli yolu, gebelik döneminde aşırı kilo almamak ve bunun için de hamilelikten itibaren beslenme uzmanıyla düzenli görüşmektir. Çünkü annenin sağlığı da en az bebeğin sağlığı kadar önemlidir. Bu sebeple, gebelikte aşırı kilo alınıp, vücudun dengeleri bozulmadan hem anne hem de bebek sağlığı için en baştan planlama yapılmalıdır.

Annelerin sağlıklı kilo vermesi için tüketmesi gereken gıdalar

Hemen kilo vermek için yapılan ağır diyetler anne sütünü olumsuz yönde etkiler. Karbonhidrat ve proteinden fakir beslenme, annenin sütünü azaltır. Protein ve kalsiyum açısından zengin süt, yoğurt, peynir ve yumurta anne için çok önemlidir. Her gün mutlaka et, tavuk veya balıktan biri tüketilmelidir. Karbonhidrat ihtiyacını sekerli basit karbonhidrattan almak verine, tam tahıllı ürünlerden almak daha doğrudur.

Bilinçsizce zayıflamaya çalışmak anne sütünü azaltır. Bebeğini anne sütüyle besleyen annenin emzirme dönemi süresince vücut ağırlığındaki değişiklikler konusunda bilgilenmesi önemlidir. Emziren anneler ayda 2 kg’ın üzerinde kilo vermeleri doğru değildir. Yetersiz ve dengesiz beslenen anne, artan enerji ve besin öğeleri gereksinimini diyetiyle karşılayamazsa, kendi besin depolarını kullanır. Bunun sonucunda annenin sağlığı giderek bozulabileceği gibi, süt salgısı da azalır. Emzirmede annenin salgıladığı süt, aldığı besinlerin bir ürünüdür. Süt salgısı için gerekli besinler annenin kendi gereksinmesine ek sayılmalıdır. Enerji, protein vitamin ve mineralleri almasını gerektirir.