Prematüre Beslenmesi - Kolan British Hospital

Prematüre Beslenmesi

Prematüre bebeğin anne sütü ile beslenmesi en önemli ve hayat kurtarıcı bir yaklaşım tarzıdır. İleri derece preterm bebeklerde, diğer sorunların yanısıra, çoğunlukla beslenme sorunları da olabilmektedir. Bu bebeklerde beslenme sorunlarına başta mide-barsak sisteminin gelişme geriliği yol açmakta, sindirimde görev alan enzimlerin azlığı ve barsak hareketlerinin yetersizliği gibi birçok sebep de rol almaktadır.

Term bebek, emme ve yutma işini doğumdan hemen sonra yapabilir. Ancak prematürelerde emme reflexi 23. haftadan önce başlamaz, yutma ile koordine bir şekilde gelişmesi ise 34. gebelik haftasında olmaktadır. Yutma emmeden daha erken gelişir, ancak koordine bir yutma, emme reflexinin gelişiminden daha geçtir. Tam bir emme ve yutma işlevi 34. gebelik haftasında gelişirken bazen 32. haftada da olabilir.

Bu sebeplerden dolayı özellikle 34. gebelik haftasından önce doğan bebeklerin beslenmesini çoğunlukla ağızdan saldığımız bir hortumla (sonda) yapmaktayız. Beslenme işlemini mümkün olan en kısa zamanda ve öncelikle de anne sütü ile sağlamaktayız.