Aile Sağlığı Planlaması

Korunmasız her cinsel ilişkide gebelik şansı bulunmaktadır. Gebelik oluşması için kadının yaşı, kadının aylık döngüsünün hangi gününde cinsel beraberliğin olduğu önemli olmakla beraber menapoza girmemiş her kadında gebelik gerçekleşebilir. Özellikle genç yaşta (40 yaş altı) ve aylık döngünün ortalarına yani yumurtlama zamanına yakın korunmasız cinsel ilişki olmuşsa gebelik şansı daha fazla olmaktadır.

Korunmasız olarak cinsel ilişkide bulunulduktan sonraki adetin gecikmesi gebelik şüphesi uyandıran en önemli ve sık bulgudur ( normal şartlar altında adet kanamasında 1 haftaya kadar olan gecikmeler her kadında olabilir ancak şüpheli ilişki varlığında bu süre beklenmeden de birkaç günlük adet gecikmesi sonrası gebelik testi yaptırabilirsiniz)

Gebe olduğumu nasıl anlarım?

 • Korunmasız cinsel ilişki sonrası aşağıdaki durumlarda gebelik ihtimalini aklınızda bulundurunuz;
 • Adet gününün geçmesiAdet olması gereken günlerde gecikmeli de olsa hafif vaginal lekelenmelerin olması ancak beklenen kanamanın olmaması
 • Düzensiz adet kanaması

Bunlara ek olarak bazı kadınlarda göğüslerde hassasiyet/dolgunluk hissi, kasıklarda hafif sızı tarzı ağrılar,halsizlik veya mide bulantısı şeklinde yakınmalar olabilir.

Gebelik olup olmadığı kesin olarak nasıl anlaşılır?

 • Testler;
  • Eczanede satılan idrarda gebelik testi: Bu testler uygulanırken sabah ilk idrar kullanılmalıdır. Gün içinde yapılan testler yanlış sonuca neden olabilir. Hatırlamanız gereken bir diğer nokta maalesef bazen test sonucu yanlışlıkla negatif sonuç verebilmektedir. Yani test sonucunuz negatif olduğu halde adet gecikmeniz devam ediyorsa bir kadın doğum doktoru ile görüşüp gerekirse kandan gebelik testi ve/veya ultrason yapılmalıdır.
  • Kanda gebelik testi ( beta hcg): Oldukça duyarlı bir test olup adet gününüz geçmeden dahi kanda saptanabilir. Aç ya da tok karna kan vermeniz sonucu etkilemez. Erken dönemde tanı  koymada en güvenilir testtir. Sonuç  ortalama 2 saat sonra belli olur
 • Ultrason muayenesi;
  • Kadın doğum doktorunuzun yapacağı ultrasonda rahim içerisindeki gebeliğin yerleşimi, tek mi ikiz mi olduğu şeklinde detaylı bilgiler elde edilir. Ultrason ile gebelik kesesinin görülebilmesi için düzenli adet gören bir kadında ortalama 1 hafta 10 günlük bir adet gecikmesi olmuş olması gerekir. Yine ilk muayenede gebelik kesesi görüldükten ortalama 1 hafta-10 gün sonra bebeğin kalp atışı ultrason ile görülüp sesli olarak dinlenebilir.

Çeşitli sosyal nedenlerle gebeliği devam ettirmek istemeyen kadınların yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde gebeliği sonlandırma hakları mevcuttur. Gebelik haftası hesaplanırken son adet tarihinizin ilk gününe göre hesaplama yapıldığını unutmayınız. Yani siz adet gecikmesi yaşayıp pozitif gebelik test sonucu aldığınız zaman ortalama 4 -5 haftalık gebelik var demektir.

Resmî evli çiftlerde gebeliğin sonlandırılması için her iki eşin de onamı gerekli iken bekar kadınların kendi istekleri yeterlidir.

Herhangi bir şekilde düşük yaptırıcı hap kullanımı yasal olmayıp bu ilaçların eczanelerde  satışı yoktur.

İstenmeyen gebelik durumunda gebeliğin sonlandırılması için bu konuda deneyimli bir kadın doğum uzmanıyla görüşüp ultrason muayeneniz yapıldıktan sonra uygun şartlarda sonlandırma yapılır.

İstenmeyen erken hafta gebeliklerde en çok tercih edilen yol yaygın adıyla küretaj olarak bilinen rahim içinin vakum ile boşaltılmasıdır.

İlerki dönemde gebe kalmak istediğinizde problem yaşamamanız için aşağıdaki küretaj işlemi yapılırken bazı noktalar çok önemlidir:

 • Küretaj işleminin yapıldığı ortamın steril olması. (Steril şartların sağlanması, tek kullanımlık vakum uçlarının her hastada değiştirilmesi)
 • Doktorun deneyimi. (Rahim içerisine yapılacak kontrolsüz keskin küretaj işlemleri rahim iç zarını zedeleyerek hastanın sonraki dönemde hem adet görememesine hem de gebe kalamamasına neden olabilir)
 • İşlemin mutlaka ultrason eşliğinde yapılıp işlem sırasında gereksiz ve aşırı müdahaleden kaçınılması

Küretaj işlemi:

Kan grubu ve bazı ek tetkikler işlem öncesi istenmelidir.

İşlem süresi yaklaşık 5-10 dakika olup müdahale sırasında ağrı hissetmemeniz için damar içinden sedasyon denilen anestezik madde verilir.

İşlem sonrası yaklaşık 1.5-2 saat hastanede dinlendikten sonra reçeteniz düzenlenerek evinize gidebilirsiniz.

İşlemden sonraki 1 hafta hafif vaginal lekelenme tarzı kanamalarınız olabilir. Dikkat etmeniz gereken hususlar konusunda detaylı olarak bilgilendirilip işlemden 1 hafta 10 gün sonrasına ultrason kontrolü için çağrılacaksınızdır.