Косметология (Ботокс, наполнители, PRP, Мезотерапия) - Kolan British Hospital

Kozmetoloji (Botox, Dolgu, PRP, Mezoterapi)

Yüzdeki kozmetik problemler çeşitli yüz kırışıklıkları (alın, kaz ayağı, nazolabial, yanaklardaki ince kırışıklıklar ve smoker lines), yanak sarkması, yüz ovalinin bozulması, gözaltı torbalanma ve esmerleşmesi, dudakların ince oluşudur.

Alın ve kaz ayağı kırışıklıkları için ve kaş kaldırma için Botoks uygulaması; nazolabial kıvrım, dudak kalınlaştırma ve smoker lines için Dolgu uygulama; yanak sarkması, yüz ovali ve gözaltı torbalanma ve esmerleşme için PRP (Platelet Rich Plazma= Trombositten Zengin Plazma) uygulamaları yapmaktayız.

Botoks uygulamaları önce 6 ayda bir ve daha sonra senede veya 2 senede bir kez uygulanır. Biz Allergan firmasının Botoksunu kullanıyoruz ve içeriği ise besin zehirlenmesi mikrobu olan Botilinum toksin A’dır. Zehirlenme gibi belirtilere yol açmayacak dozlarda kırışıklıkların olduğu bölgedeki kasın sinir iletisini azaltarak o kasta gevşeme sağlar. Kas gevşeyince kırışıklık yok olur. Tabii daha yüksek dozlarda kasın hareketini tamamen bloke eder. Mimiklerin kaybolmasını istemeyenlerde daha düşük dozlarda yapılır. Yan etkileri göz kapağında düşüklük, şaşılık, kızgın yüz ifadesi, yüzde asimetri, injeksiyon yerinde kızarma, morarma gibi etkilerdir. Göz çukurundan 2 cm dışardan yapılınca göz üzerine yan etkileri çıkmaz. Yüzün her iki yarısına eşit total dozda uygulanırsa asimetri oluşmaz.

Yanaklardaki ince kırışıklıklar, nazolabial, dudak ve smoker lines dolgu ile doldurulur. Biz orta kalıcılık etkisi olan hiyaluronik asit dolguyu kullandığımızdan 1-2 senede bir uygulanır. Kırışıklığın içine özel injektörle girerek yukardan aşağıya doğru dolgu malzemesi injekte edilerek inilir. Nazolabial ve dudak için, ağrılı bir işlem olduğundan, önce lokal anestezi yapılır. Yan etkileri sadece injeksiyon yerinde kızarma, morarma gibi geçici etkilerdir.

Platelet rich plasma (trombositten zengin plazma) eldesi: Regen laboratuarlarının PRP kiti Regen ACR-C içindeki tüplere 8 ml venöz kan alınır. 1500 G de santrifüj edilir ve üstte kalan hafif jelimsi plazma trombositten zengin plazmadır. Bu plazmada en az 1500000 trombosit bulunur.

Platelet rich plazma, diş implantlarının yapıştırılması için klinikte kullanılmaya başlanmış daha sonra ise yara iyileşmesi, eklem kıkırdak ve kas iyileşmesi ve estetik amaçlı cildi gençleştirmede kullanılmıştır. İnjekte edilen veya maske şeklinde uygulanan bölgeye kök hücrelerini de çekerek çeşitli büyüme faktörlerini de içerdiğinden müthiş bir rejenerasyon yapma özelliği bulunmaktadır.

Vücuttaki kozmetik problemlerden bölgesel yağ eritme, sıkılaştırma, selülit ve çatlakların giderilmesi, meme başı dikleştirmeyi uygulamaktayız. Bu problemler için mezoterapi ve PRP yötemlerini uygulamaktayız. Meme başı dikleştirme için yine dolgu injeksiyonu yapmaktayız.