Yüz estetiği denilince genellikle pek çok kişinin aklına daha çok yaşlanmaya bağlı değişikliklerin düzeltilmesi akla gelmektedir. Aslında yüz estetiğinin önemli boyutlarından biri de kişinin yaşlanma bulguları varsa bunları düzeltmenin yanı sıra alımlı bir yüz görüntüsünü sağlamaktır. Bu amaçla estetik- plastik cerrahide pek çok bilindik ve yeni yöntemler kullanılmaktadır. Son yıllarda geliştirilen kök hücre tedavileri, lazerler, ultrason ve radyofrekans cihazlar, özel dolgular ve ameliyat yöntemleri bu yolda büyük ilerlemeler sağlayarak başarılı sonuçlar elde edilmesini kolaylaştırmıştır.

Göz ve çevresi yaşlanma belirtilerinin il gözlemlendiği alanlardır. Nedir bu değişikler diyecek olursanız ilk önceleri kaz ayakları, alın çizgilerinde belirginleşme, sonrasında göz kapaklarında torbalanmalar takibende alt ve üst göz kapağı ve kaşlarda düşme olarak sayılabilir. Bu yaşlanma bulgularına daha yavaş seyirli olarak yanak- burun bileşkesindeki çizgilerde derinleşme, yanaklarda sarkma ve elmacık kemiklerinin düzleşmesi, boyunda sarkma ve yüzde kırışıklıklar eşlik eder.

Erken dönemde bu belirtileri azaltmak için, botox, dolgu, PRP gibi medikal tedaviler yarar sağlar. Daha sonraki dönemde hafif – orta düzeyde sarkmalar ve kırışıklıklar için yeni geliştirilmiş “Ulthera” ve “3DEEP RF”, Palomar ICON adı verilen cihazlarla cerrahi olmayan ve uygulanan kişinin uygulama sonrası hemen sosyal hayatına dönebildiği germe ve cilt yenileme işlemlerinin yapılması pek çok kişide bu sorunlara çözüm olmaktadır.

İleri düzeydeki kırışıklıkların ve sarkmaların tedavisinde artık cerrahi yöntemler tedavi için ana seçenek olmaktadır. Ancak cerrahi istemeyen ya da cerrahi için uygun olmayan kişilerde yukarıda bahsedilen teknolojiler pek çok yaşlanma bulgusunun azaltılmasında fayda sağlamaktadır. Cerrahi olarak ise bleferoplasti (Göz kapağı estetiği), klasik yüz germe, endoskopik orta yüz germe ve kaş kaldırma, lazer destekli mini face- lift (yüz germe) bu amaçla kullanılabilecek yöntemlerdir. Hastalar özellikle yüz ve boyun germe işlemi gerektiğinde daha kısa ize sahip olması ve iyileşme süreci göreceli olarak klasik yüz germeye göre kısa olması nedeniyle lazer destekli mini face-lifti tercih etmektedirler.