Kalça Estetiği

Kalçalar, basenler ve bele yönelik bütün işlemler kalça estetiği başlığı altında toplanabilir. Amaç popoyu şekillendirmek ve yükseltmek, basenlerdeki fazlalıkları almak, beli çukurlaştırmak ve inceltmektir. Bu amaçla gerekli yerlere liposuction yapılıp yağ alınırken, poponun üst tarafı yağ enjeksiyonları ile desteklenir. Yağın yeterli olmadığı durumlarda silikon protezler kullanılabilir. Bu işlem poponun arkaya doğru çıkık ve yüksek durmasını sağlar. Çok kilo vermiş ve cildi bollaşmış hastalarda karnın altından ve poponun üstünden kuşak tarzında deri çıkartılarak tüm kalça bölgesi yukarıya asılabilir.

Kalça bölgesine yapılabilecek birçok işlem vardır. Bunlar hastanın ihtiyacına göre tek başına ya da bir arada uygulanabilirler.

Liposhaping: Basenlerden, belden, poponun alt ve dış tarafından ince kanüllerle yağ alınır. Alınan yağ özel işlemlerle yoğunlaştırılır ve poponun üst tarafına verilir. Böylece bel çukurlaşır ve incelir, basenler daralır. Poponun alt tarafındaki yığılma giderilir, hafifleyen popo yükselir. Yağ enjeksiyonları poponun üst tarafını dolgunlaştırır, yuvarlaklaştırır ve yükseltir.

Popo protezleri: Basık popolu ve yeterli yağ dokusu olmayan hastalarda silikon popo protezleri kullanılabilir. Bu protezler kalçalar için tasarlanmış ürünlerdir. Protezler son zamanlarda adale içerisine yerleştirilmektedir. Bu uygulama kalça protezlerine bağlı sorunların büyük oranda azaltmasını sağlamıştır. Protezler kalçalar arasındaki oluğa yerleştirilen kısa bir kesikten yerleştirilir ve ameliyat izi gözükmez.

Popo germe: Özellikle aşırı kilo kaybı sonrasında tüm bacak cildi ile beraber kalçalarda aşağıya doğru sarkar. İçi boşalmış ve bollaşmış olan cilt, önde karın germe ile birlikte kuşak şeklinde çıkartılır. Bu işlemlere kuşak (belt) lipektomi adı verilir. Ameliyat sonrasında tümü çamaşır içerisinde kalan çepeçevre bir dikiş izi kalır. Bu işlem kalçaların ve bacak cildinin gerginleşmesini sağlar. Eğer bolluk kalçanın alt tarafında ise, izi kalçanın alt tarafındaki olukta kalacak şekilde bir deri çıkartılması da yapılabilir.

Dikiş askıları: Zayıf, ince ciltli ve poposu küçük hastalarda zamanla oluşan ufak sarkmalar dikiş askıları ile azaltılabilir. Askı için Silüet liftte kullanılan özel dikişler kullanılır ve askılama işlemi 3 ay ara ile iki seansta yapılır. İlk seansta dikişler yerleştirilir ve dokularla bütünleşmesi beklenir. İkinci seansta ise askılama işlemi yapılır. Askı işlemlerinin etkisi zayıftır ve kısa sürelidir.

Dolgu uygulamaları: Poposu basık, yağ enjeksiyonu için yeterli yağı olmayan, protez istemeyen hastalarda hyaluronik asit dolguları yapılabilir. En çok bilinen marka Macrolane’dir. Macrolane dolguları yaklaşık 1 yıl dayanmaktadır.