Kadınlardaki vajinanın, kasık bölgesinin ve vajinal dudak bozukluklarının estetik ve fonksiyonel olarak düzeltilmesi, estetik cerrahi uygulama alanını oluşturmaktadır. Vajina iç dudakların küçültülmesi, dış dudakların restorasyonu, küçültülmesi, yağ enjeksiyonu, vajina daraltma veya  bu bölgeye dair diğer estetik işlemlerini içerir.

Vajina daraltma operasyonları genellikle doğum yapan kadınların kontrolsüz epizyotomi kesileri, çok doğum, yaşın ilerlemesi ve yapısal özellikler gibi nedenler vajina duvarında genişlemeler yapar. Bu tür bozukluklar hem estetik durmamakta hem de cinsel ilişkide sorunlara neden olabilmektedir.

Vajina İç dudakların şekli, rengi ve büyüklüğü ırk ve yaşa göre değişkenlik gösterir, İç dudaklar genellikle biri diğerinden ya daha büyük ya da daha uzun olduğundan simetrik değildir. Bunlar yapısal olabildiği gibi sonradan da gelişebilmektedir. İç dudakların fazla olan kısımları terleme yapacağından etrafa kötü koku salabilir. Estetik açıdan kötü görülen veya cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olan iç dudakların fazlalıkları alınabilir.