Rinoplastinin amacı, burnun genel görüntüsünde değişiklikler yaparak burnu yüz ile uyumlu bir hale getirmek ve bu arada varsa nefes alma problemini de çözmektir. Burun estetiği ameliyatı ile burun uzaltıp kısaltılabilir, küçültüp büyütülebilir, burun delikleri ve burun sırtı ya da “kemer” kısmının şekli değiştirilebilir. Burun ucu daha kalkık, daha dar ya da daha geniş olacak şekilde değişiklikler yapılabilir. Kısacası burun ve yüzün anatomik özellikleri ve burun derisinin izin verdiği ölçüde değişiklikler yapılabilir.

Genel olarak burun kemiğinin eğri olması oldukça normaldir ve sıkça görülür. Deviasyon dediğimiz eğriliğin derecesi, yeri ve seviyesi değişebiir. Eğer hava yollarını kapatacak derecede ağır ise nefes alma zorluğuna yol açabilir. Böyle bir durumda bu eğrilik burun estetiği operasyonu kapsamında düzeltilmektedir, ki bu işleme septoplasti adı verilir.

Burun estetiği için uygun bir adayda aşağıdaki özelliklerden en az bir tanesi bulunmaktadır.

  • Yüze göre burun geniş veya uzundur.
  • Burun kemiği kırık ya da eğridir.
  • Burnun şekli kaza veya darbe gibi bir nedenden dolayı değişmiştir.
  • Burunda gözle görülür bir asimetri vardır.
  • Burun ucu yan profilden bakıldığında düşüktür.
  • Burun delikleri burnun genel şekline uygun değildir.
  • Burun ile dudak arasındaki açı çok dar veya çok geniştir. 
  • Burun estetiği ameliyatı

Ameliyat; hastane ortamında, genel anestezi altında, yapılacak işlemlere bağlı olarak ortalama 1-5 saat arasında süren bir işlemdir. Hastanede kalmayı genel olarak gerektirmez. Ameliyat sonrasında 5-7 gün arası burnu stabil hale getirmek için termal splint denilen atel kullanılır. Tampon genelde kullanılmaz gerekli ise nefes almaya da olanak sağlayan silikon kanallı tampon kullanılır.

Ameliyat sonrası göz çevresinde morluk ve şişlikler olabilir. Genel olarak iyileşme 3-5 gün içinde gerçekleşir. 1 hafta sonra işe dönülebilir, 1 ay sonra spor yapılabilir ve gözlük kullanılabilir. Burun son şeklini, kişinin yapısına göre değişmekle beraber ortalama 1 yıl sonunda alır.

Burun estetiğinde elde edilmesi planlanan sonuç çeneye, gözlere ve yanaklara uyumlu bir burundur. Bu nedenle yüzünün genel özelliklerini tanıyan, burnuyla ilgili spesifik olarak ne istediğini bilen ve operasyonun limitleri olduğunu kabullenen hastalar en çok memnun olan hastalardır.Ne istediğinden emin olmak ve hekimle iyi bir diyaloğa girmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra hastanın kendi fotoğrafı üzerinde oynamak da yanıltıcı olabilmektedir; çünkü fotoğraf üzerinde yapılan değişiklikler elektronik ortamda ve 2 boyutlu olarak yapılırken ameliyat sırasında yapılan değişiklikler gerçek insan dokusunun üzerinde ve insan becerileri ile 3 boyutlu olarak gerçekleştirilir. Dolayısıyla ekranda elde edilen “mükemmel” burna ameliyatla ulaşmak mümkün olmayabilir.

Ameliyat sonrasında burnun alacağı şekli belirleyen en önemli faktörler kişinin kemik, kıkırdak, yumuşak doku ve cilt yapısının yanı sıra iyileşme özellikleridir. Burnun alacağı son şekil tüm bu değişkenlerin bir araya gelmesiyle belirlenir. Kişinin ameliyat öncesinde belirttiği istekleri de burnun kalkıklığını ve şeklini belirlemektedir. Bazı kişiler daha doğal ve düz bir burnu tercih ederken bazı kişiler daha kalkık ve gösterişli bir burnu tercih etmektedir.
Sonuç olarak burun estetik operasyonunun başarılı olduğunun göstergesi ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal, yüzle uyumlu ve estetik ölçülere uygun bir görünüm elde etmektir.